• محیط آزمایشگاه
  • سلامت
  • نمونه گیری
  • پذیرش
  • 222
  • cobas 6000
  • 66
  • 20
  • 77

آزمایش بررسی خون مخفی درمدفوع

Khatam Pathobiology Laboratory

   توصیه های قابل ارائه به بیماران

 

برای انجام این آزمایش باید نکات زیر رعایت گردد:

 

خانم هایی که عادت ماهیانه هستند تا سه روز پس از پایان دوره فوق از انجام این آزمایش خودداری نمایند.

چنانچه بیمار به بواسیر یا شقاق مقعد مبتلا بوده وخونریزی واضحی ازاین ضایعات مشاهده می گردد،قبل از انجام آزمایش به آزمایشگاه اطلاع دهد.

چنانچه بیمار به علل مختلف دچار خونریزی از لثه ها یا مخاط دهان است ،خون بلعیده شده می تواند سبب مثبت شدن کاذب آزمایش گردد. پس بهتر است آزمایشگاه در جریان قرار گیرد.

دو تا سه روز پیش از آزمایش ودر طی دوره جمع آوری نمونه ،از خوردن غذاهای زیر خودداری شود:

گوشت قرمز (بهتر است گوشت مرغ و ماهی نیز مصرف نگردد)،سبزیجات خام بخصوص شلغم، ترب و تربچه ،قارچ ،کلم بروکلی ،گل کلم ،پرتقال،موز ،انگور ،طالبی یا گرمک ، خربزه ، ترب کوهی.

حداقل ازهفت روز قبل از انجام آزمایش از مصرف داروهای زیر اجتناب گردد،درغیر این صورت به آزمایشگاه اطلاع داده شود:

سالیسیلات ها مانند آسپیرین ، سایر داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن ، ایندومتاسین،  دیکلو فناک سدیم ،داروهای استروئیدی ،کلشی سین ،ویتامین c،آنتی اسیدها ،ترکیبات آهن دار ،ترکیبات یددار ،دیورتیک های تیازیدی ،رزرپین.

 

لازم به ذکر است که با توجه به تنوع داروهای مصرفی وامکان تداخل آنها با نتایج آزمایش بهتر است مصرف هرگونه دارو قبل از انجام آزمایش به اطلاع پزشک معالج رسانده شود.

 

شرایط نگهداری نمونه ونحوه انتقال

 نمونه باید سریعاً به آزمایشگاه تحویل داده شود ، درغیر اینصورت تا زمان رسیدن به آزمایشگاه در دمای یخچال (8-2 درجه)نگهداری شود و از قراردادن نمونه ها در محیط گرم یا درمجاورت نور خورشید خودداری شود.

 تاخیر در انجام آزمایش می تواند بر نتایج آن تاثیر منفی داشته باشد .

 نمونه مدفوع نباید با ادرار یا سایر مواد آلوده شود.


 حجم نمونه

 مقدار مدفوع لازم برای آزمایش خون مخفی در مدفوع قوام (جامد )حدود 5 گرم (به اندازه یک فندق)و در مدفوع آبکی پنج میلی لیتر است.

 

نحوه جمع آوری نمونه

 نمونه مدفوع باید در ظرف مخصوصی که از طرف آزمایشگاه تحویل می گردد و تمیز ، درب دار و فاقد مواد نگهدارنده است ، جمع آوری شود.

 

چنانچه به علتی امکان جمع آوری مستقیم مدفوع در ظرف نمونه گیری مقدور نباشد باید نکات زیر حتماً رعایت گردد:

 

1. قبل از اجابت مزاج ، کف توالت باید کاملاً شسته و عاری از مواد شوینده و پاک کننده گردد(ترجیحاً بهتر است دو بار سیفون کشیده شود )

 

2. پس از اجابت مزاج بااستفاده از یک آبسلانگ یا اپلیکاتور ، مقدار کمی از سطح رویی مدفوع را بدون اینکه با ادرار یا آب مخلوط گردد، در ظرف مخصوص قرار داده و درب آن محکم بسته شود.

 

ملاحظات ایمنی

 چون هر نمونه مدفوع می تواند منبع مهمی جهت انتقال باکتری ،ویروس و انگل محسوب شود ،لذا باید به رعایت نکات بهداشتی در هنگام جمع آوری انتقال آن توجه شود.